w

Jak wyprać tapicerkę samochodową? O tym koniecznie pamiętaj!

Jak wyprać tapicerkę samochodową? O tym koniecznie pamiętaj!

Na komfort jazdy autem składają się nie tylko parametry pojazdu, ale również jego estetyczne wnętrze. Jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na wygląd samochodu, jest tapicerka. Codzienne użytkowanie sprawia, że jest podatna na zabrudzenia i przecieranie. Przedstawiamy wskazówki, o których warto pamiętać podczas prania tapicerki, aby mogła zdobić wnętrze naszego samochodu jak najdłużej.

Zwróć uwagę na materiał tapicerki

Przed rozpoczęciem procesu prania tapicerki ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, z jakiej tkaniny została wykonana. Tapicerki samochodowe są najczęściej materiałowe, welurowe lub skórzane. Każdy rodzaj ma określone właściwości i wymaga innego podejścia. Tapicerki skórzane są najprostsze do czyszczenia, ponieważ zabrudzenia nie wnikają w głąb tkaniny i można je usunąć, przecierając ją wilgotną ściereczką. Tapicerki materiałowe i welurowe cechuje podatność na powstawanie zanieczyszczeń. Oba materiały łatwo chłoną wilgoć, a zabrudzenia typu kurz i okruchy wnikają w strukturę tkanin. W przypadku tego typu tapicerek konieczne jest czyszczenie dwuetapowe składające się z odkurzania i prania.

Jak wyprać tapicerkę samochodową? O tym koniecznie pamiętaj!

Środki i akcesoria do prania tapicerki

Wybór środków do prania tapicerki samochodowej powinien zależeć od rodzaju zabrudzeń. Plamy powstałe na skutek wniknięcia w tkaninę substancji ciekłych często poza nieciekawym wyglądem wydzielają nieprzyjemną woń. W takim przypadku warto zastosować preparaty zawierające substancje neutralizujące zapachy, na przykład pianki czyszczące. Wiele środków czyszczących posiada właściwości bakteriobójcze i drożdżakobójcze, dzięki czemu są w stanie zlikwidować osiadłe na tapicerce drobnoustroje, które w zamkniętej przestrzeni mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych, szczególnie u alergików.

Niewielkie i płytkie plamy można usunąć przy pomocy dedykowanych ściereczek do tapicerki i tkanin, które są nasączone delikatnym środkiem czyszczącym. Sprawdzą się do usuwania takich zanieczyszczeń, jak błoto lub piach i kurz, które wniknęły w wierzchnią warstwę materiału. Do prania tapicerki niezbędne będą akcesoria: gąbka, ściereczka z mikrofibry oraz szczotka z miękkim włosiem.

Jak wyprać tapicerkę samochodową? O tym koniecznie pamiętaj!

Samodzielne czyszczenie tapicerki – jak to zrobić?

Pierwszym etapem czyszczenia tapicerki samochodowej jest odkurzanie. Wybierz do tego odkurzacz o mocnej sile ssania. Aby ułatwić sobie pracę, wyjmij z auta wycieraczki i wszystkie leżące luzem przedmioty. Odkurz dokładnie całe fotele, podłogę, drzwi oraz bagażnik. Nie zapominaj o wszystkich szczelinach i zakamarkach, do których dotrzesz łatwiej, wybierając wąską końcówkę do odkurzacza. Jeśli dawno nie czyściłeś wnętrza swojego samochodu, możesz odkurzyć dwa razy, aby mieć pewność, że cały kurz i pyły zostały usunięte.Po dokładnym odkurzeniu możemy przejść do prania tapicerki. Preparat czyszczący do tapicerki wlej do wiadra z ciepłą wodą. Zachowaj proporcje zalecane przez producenta środka piorącego. Nanieś płyn przy pomocy gąbki na powierzchnię tapicerki i zacznij czyścić materiał przy pomocy miękkiej szczotki, wykonując krótkie i szybkie ruchy. Na bieżąco zbieraj zabrudzoną pianę ściereczką z mikrofibry, aby nie osiadała na tapicerce. Po wypraniu danego elementu tapicerki przejdź do kolejnego. Weź pod uwagę, że materiałowa tapicerka może potrzebować nawet kilkunastu godzin, aby całkowicie wyschnąć. Tego typu prace warto wykonywać w słoneczne dni, aby przyspieszyć suszenie i móc szybciej korzystać z czystego, pachnącego pojazdu.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak wyprać tapicerkę samochodową. Czysty samochód to nie tylko komfortowa jazda, ale również wydłużanie żywotności poszczególnych elementów wyposażenia. Wybierając środki do prania tapicerki, stawiaj na produkty od zaufanych producentów, takich jak K2, LIQUI MOLLY czy SONAX, które znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Breloki - ciekawa ozdoba nie tylko do kluczy

  Breloki – ciekawa ozdoba nie tylko do kluczy!

  Domki do wynajęcia w Żywcu - idealne miejsce na Twój wypoczynek

  Domki do wynajęcia w Żywcu – idealne miejsce na Twój wypoczynek