w

Czy znasz te polskie muzea?

polskie muzea

Nie każdy lubi zwiedzać muzea, niektóre mogą wydawać się mało interesujące. Jednakże właściciele i administratorzy coraz częściej starają się, aby ekspozycja była coraz ciekawsza. W wielu placówkach pojawiają się multimedia, których zadaniem jest zachęcić głównie gości z młodszego pokolenia. Przed długim weekendem majowym chcemy Wam przedstawić kilka ciekawych, mało znanych propozycji. Może niektóre Was zainteresują.

Muzea Gier i Komputerów

Wprawdzie informatyka to raczej jedna z najnowszych dziedzin ludzkiej historii, jednakże komputery też doczekały się już kilku swoich muzeów. Polecamy placówki między innymi w Krakowie i Wrocławiu, chociaż w wielu innych miastach Polski także podobne znajdziecie.

Dużą zaletą takich miejsc jest fakt, że zabytkowe sprzęty można nie tylko oglądać, ale też pograć w modne niegdyś gry takie jak „Mario”, „River Ride” lub „Arcanoid”.

Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej

Pasjonaci militariów także znajdą w Polsce niejedno muzeum kolekcjonujące sprzęty używane niegdyś w wojsku. Jedno z takich miejsc polecamy w Skarżysku – Kamiennej. Zobaczycie tu mnóstwo dawnych czołgów, samolotów, samochodów wojskowych i innego rodzaju wojskowych pojazdów. Do większości z nich można wejść, aby zobaczyć je od środka.

Warto pamiętać, że większość kolekcji stoi pod gołym niebem, dlatego warto się tam wybrać w słoneczny dzień.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Patriotyczne miejsce polecane zwłaszcza przed świętem 3 Maja. Dworek w Będominie na Pomorzu jest miejscem urodzenia Józefa Wybickiego – autora tekstu najważniejszej pieśni naszego narodu. Nie mogło być więc lepszego miejsca na stworzenie muzeum poświęconemu pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Muzeum Farmacji w Krakowie

Coś ciekawego dla chętnych na studiowanie medycyny (ale nie tylko). Pięciopiętrowy budynek wypełniony sprzętami potrzebnymi niegdyś do produkcji leków, niezła lekcja historii aptekarstwa. Muzeum mieści się przy ulicy Floriańskiej w ścisłym sercu Krakowa. Warto tam zajrzeć.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zapałkach i zapalniczkach. Przeróżne etykiety na pudełka od zapałek z wielu stron świata, także zapałkowe zagadki, budowle z zapałek, mnóstwo pięknych dawnych zapalniczek. Warto przy okazji zwiedzić całe miasteczko Bystrzyca Kłodzka. Niezwykle urokliwe i z klimatem.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju

Tutaj dowiecie się w jaki sposób powstaje papier. Zarówno obecnie jak też w dawnych czasach. Dowiecie się też kim kiedyś był szmaciarz i dlaczego jego praca była bardzo pożyteczna. Muzeum Papiernictwa mieści się w ładnym zabytkowym budynku na terenie zdrojowego miasteczka u stóp Gór Stołowych. Całość godna polecenia.

Muzea zabawek

Atrakcja dla dzieci ale też ich rodziców. Na wystawach zobaczycie dawne lalki, misie, autka, klocki, kolejki elektryczne, pierwsze gry komputerowe i inne przedmioty, które kiedyś dzieciom wypełniały czas. Polecamy szczególnie Muzeum Zabawek w Krynicy i w Kielcach, chociaż wiemy, że tego typu placówek jest w Polsce jeszcze trochę więcej.

Muzeum Podróżnicze Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Coś dla pasjonatów egzotycznymi podróżami, kulturą daleko mieszkających ludzi, przyrodniczymi ciekawostkami z Afryki, obu Ameryk albo Australii. Na zewnątrz budynku stoją repliki statku Santa Maria Krzysztofa Kolumba, miniatura piramidy egipskiej, głowa z Wyspy Wielkanocnej, samolot dywizjonu 303 i sporo innych ciekawostek.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Małe miasto na Dolnym Śląsku niedaleko Jeleniej Góry było kiedyś planem filmowym jednej z najsłynniejszych polskich komedii. Tutaj znajdziecie placówkę, w której dowiecie się co nieco o powstawaniu filmów na temat rodzin Kargulów i Pawlaków. Są tu także różne dawne sprzęty używane niegdyś w gospodarstwach domowych.

Zamek i Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

W niewielkiej miejscowości koło Kalisza można spędzić czas zwiedzając jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków – zamek Czartoryskich, a także wielkie zajmujące kilka budynków Muzeum Leśnictwa. Całość znajduje się na terenie dużego parku, który zachęca do spaceru.

Artykuł podarowany przez autorkę strony Turystyczne Propozycje. Na tym portalu znajdziecie dokładne opisy wszystkich wymienionych tu miejsc (oczywiście także wielu innych).

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Wybijanie korków

  Wybijanie korków: Jak radzić sobie z częstym problemem

  Wypożyczenia w Warszawie

  Wypożyczalnia samochodów w Warszawie