Bez zaawansowanej elektroniki trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Używamy jej każdego dnia niemal na każdym etapie życia, nie tylko korzystając z komputera bądź smartfona, ale nawet przygotowując obiad na kuchni indukcyjnej bądź korzystając z kuchenki mikrofalowej. Każde z tych urządzeń posiada elektroniczne układy sterujące ich pracą, niektóre są na tyle zaawansowane że można bez problemu nazywać je mini-komputerami. Sprawdźmy więc jak projektować współczesne układy tego typu, by sprostać oczekiwaniom użytkowników.
Niezawodność i integracja przede wszystkim
Wprowadzając na rynek nowe produkty elektroniczne należy zdawać sobie sprawę, że powinny one spełniać pewne określone kryteria, wynikające z tego do czego przyzwyczaili się konsumenci. Oczekują oni przede wszystkim niezawodności, jako że elektronika, której używamy na co dzień, spełnia coraz bardziej odpowiedzialne funkcje. Jako przykład można podać systemy typu Smart Home, które pozwalają na wygodne sterowanie różnymi instalacjami pracującymi w domu: oświetleniem, ogrzewaniem, dostępem, zabezpieczeniami, monitoringiem. Trudno byłoby wyobrazić sobie, by powierzając urządzeniom elektronicznym tak szerokie kompetencje, decydujące o bezpieczeństwie i komforcie życia, można było godzić się na ich częste awarie. Kolejna kwestia zdolność do integracji z innymi, już istniejącymi systemami. Kupując współczesny telewizor, lodówkę, sterownik do pieca CO czy centralkę do instalacji monitoringu, coraz częściej chcemy mieć możliwość podłączenia tych urządzeń do sieci lokalnej lub wprost do Internetu, by móc uzyskiwać dostęp do globalnej sieci bądź kontrolować ich pracę a wykorzystaniem dowolnego komputera czy smartfona, również gdy jesteśmy daleko poza domem.
Jak wprowadzić nowe urządzenie na rynek?
Na rynku urządzeń elektronicznych istnieją dziś setki tysięcy firm, które mocno konkurują ze sobą o względy klienta. Dlatego chcąc rozpocząć sprzedaż nowego produktu trzeba mieć przede wszystkim dobry pomysł, który należy przełożyć na konkretny projekt. Bez wizji i spójnych założeń trudno byłoby wyobrazić sobie zarówno produkcję jak i promocję danego rozwiązania z zakresu elektroniki i nie tylko.
Firma która chce być konkurencyjna we wprowadzaniu nowych produktów na rynek powinna posiadać zintegrowane systemy i aplikacje, które pozwolą jej uzyskać efektywną i spójną platformę produkcyjną. Przed rozpoczęciem masowej produkcji konieczne jest zbudowanie urządzeń prototypowych, które pozwolą sprawdzić jak sprzęt będzie sprawdzał się w boju i zwyczajnie „leżał w ręce”. Na tym etapie możliwe jest jeszcze wniesienie istotnych poprawek do projektu, które na późniejszym etapie byłyby już bardzo kosztowne lub w ogóle niemożliwe do przeprowadzenia.
Czy wytworzenie nowego produktu elektronicznego i jego sprzedaż to dziś duże wyzwanie? Biorąc pod uwagę różnorodność rynku i sporą konkurencję trzeba na to pytanie odpowiedzieć twierdząco. Jednak współpracując z firmami takimi jak Inquel, które zajmują się kompleksową obsługą systemów analizowania, projektowania elektroniki, testowania i wdrażania do produkcji nowych urządzeń, szansa na odniesienie sukcesu jest o wiele, wiele większa.
GIPHY App Key not set. Please check settings