w

Magiczny Toruń – Co warto zobaczyć w mieście Kopernika ?

Magiczny Toruń - Co warto zobaczyć w mieście Kopernika ?

Drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko- pomorskim. Toruń – miasto Kopernika i Pierników. Miasto z jedną z najlepszych uczelni wyższych w Polsce – Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

Historia miasta sięga 1100 r p.n.e., gdzie na obszarze dzisiejszego zamku krzyżackiego funkcjonowała osada, przez którą przebiegał bursztynowy szlak. Miasto ze względu na swoje położenie posiada długą i często burzliwą historię, znajdowało się w Królestwie Polskim, później przebywali tam Krzyżacy, zabory, a na koniec zjednoczenie ziem i powrót do państwa polskiego. Dzięki licznym wpływom innych kultur dziś w Toruniu możemy podziwiać przecudowne zabytki architektoniczne.

Co warto zobaczyć w Toruniu ?

 1. Krzywa Wieża – to średniowieczna baszta obronna. Legenda głosi, że wieża jest wynikiem pokuty dla Krzyżaka, który zakochał się w córce bogatego kupca i spotykał się z nią. Za złamanie surowych zasad miał zbudować pochyłą wieżę. Dziś przewodnicy mówią, że jeżeli człowiek popełnił grzech cięższy niż zakonnik, to nie utrzyma równowagi stojąc pod wieżą, a ta go odepchnie.
 2. Żywe Muzeum Piernika – interaktywna placówka kulturalna, pierwsza tak w Europie, gdzie pokazy połączone są z wypiekiem tradycyjnych pierników. Tutaj oprócz skosztowania toruńskich pierników mamy możliwość zobaczenia i doświadczenia, jak niegdyś owe przysmaki były wyrabiane. Pieczenie pierników odbywa się według starych receptur, ale również przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Samo Muzeum Żywego Piernika mieści się w klimatycznym miejscu- w zabytkowej kamienicy, w której zrekonstruowano XVI- wieczną piekarnię. Jest t wyjątkowa przygoda dla całej rodziny.
 3. Stare i Nowe Miasto, które zostały ze sobą połączone w 1454 roku. Centralnym miejscem jest Rynek Staromiejski gdzie zobaczymy budynek Muzeum Okręgowego, który w średniowieczu pełnił funkcję ratusza. Swoją uwagę zwróćmy również na pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku czy pomnik Filusia. Przy rynku znajduje się również Dwór Artusa, barokowa Kamienica pod Gwiazdami oraz Kościół Świętego Ducha. Wartym uwagi kościołem jest przepiękna Katedra św. Janów. Z okresu średniowiecza pochodzą również mury miejskie i umocnienia.
 4. Zamek krzyżacki – a właściwie ruiny zamku, ale warte odwiedzenia. Jest to jeden z pierwszych zamków krzyżackich na ziemiach chełmińskich. Budowę rozpoczęto w XIII wieku, zbudowany na planie podkowy. Dzisiejsze ruiny działają na wyobraźnie
 5. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego– miejsce popularyzacji wiedzy o kosmosie. Niesamowita podróż po naszym Układzie Słonecznym.
 6. Dom Kopernika – to zabytkowa kamienica w stylu gotyckim, która w XV wieku należała do rodziny Koperników. Historycy uważają, że właśnie w tej kamienicy urodził się Mikołaj Kopernik. Obecnie znajduje się tam Muzeum Mikołaja Kopernika. Kamienica została również wpisana w rejestr zabytków.

Toruń, miasto które raz zobaczone zawsze się pokocha. Piękne, zadbane z cudowną i bogatą historią. Duża ilość miejsc do zobaczenia, parki i liczne kawiarnie przyciągają co roku wielu turystów. Na swojej mapie odkrywcy warto zaznaczyć Toruń, jako miejsce do odwiedzenia.

Po więcej atrakcji w tym magicznym mieście warto zajrzeć na stronę podroztrwa.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Etui na telefon - jak wybrać najlepsze zabezpieczenie dla smartfona?

  Etui na telefon – jak wybrać najlepsze zabezpieczenie dla smartfona?

  Transplantacja włosów

  Transplantacja włosów: rewolucja w walce z łysieniem