w ,

O czym świadczy ból łokcia? Czy łokieć tenisisty to problem tylko sportowców?

O czym świadczy ból łokcia? Czy łokieć tenisisty to problem tylko sportowców?

Staw łokciowy pracuje niemal bez przerwy w ciągu dnia, dlatego ból w tym obszarze, czy to przy zginaniu, prostowaniu, czy podnoszeniu przedmiotów to bardzo uciążliwa dolegliwość. Powszechnie spotykaną przypadłością jest schorzenie zwane łokciem tenisisty, który wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie dotyczy jedynie osób uprawiających ten sport. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto najbardziej narażony jest na wystąpienia łokcia tenisisty oraz jak wygląda leczenie.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty, a w zasadzie zapalenie nadkłykcia bocznego jest bolesnym stanem wynikającym z przeciążenia mięśni. Schorzenie o nieco mylącej nazwie występuje w wyniku zmian w budowie włókien kolagenowych ścięgien i niekoniecznie jest związane z tenisem. Ból lub pieczenie na zewnętrznej części łokcia często nasilają się w wyniku wykonywania czynności przedramienia, takich jak obracanie klucza, trzymanie w ręce nieco cięższych przedmiotów, ale także wykonywania podstawowych czynności, np. pisania.

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Objawy problemów w okolicy łokcia pojawiają się powoli. Ból może stopniowo się nasilać w ciągu tygodni i miesięcy. Oznaki łokcia tenisisty obejmują:

  • Pieczenie lub ból zewnętrznej części łokcia, który może promieniować do nadgarstka (problemy te często nasilają się w nocy).
  • Ból podczas skręcania lub zginania ramienia (np. przy obracaniu klamki lub otworzeniu butelki z wodą).
  • Sztywność lub ból podczas rozciągania ramienia.
  • Opuchnięty staw łokciowy.
  • Osłabiony chwyt podczas trzymania takich rzeczy, jak klucz, długopis.

Jakie są przyczyny zapalenia nadkłykcia bocznego?

Łokieć tenisisty jest zwykle wynikiem długotrwałego przeciążenia ręki. Wykonywanie powtarzających się czynności związanych z ruchem nadgarstka, skutkuje nadmiernym napięciem mięśni przedramienia. Pojawiają się także mikrourazy ścięgien i uszkodzenia włókien kolagenowych. Jeśli mimo bólu w okolicach łokcia osoba będzie nadal kontynuować wykonywanie czynności, powodujących przeciążenie, często dochodzi do naderwania ścięgien, tworzenia patologicznych naczyń krwionośnych i zwapnienia przyczepów. Łokieć tenisisty zazwyczaj pojawia się na dominującej stronie. Jednak w zależności od rodzaju powtarzanych zajęć, problem ten może pojawić się na obu rękach.

Kto jest zagrożony rozwojem łokcia tenisisty?

Chociaż zapalenie nadkłykcia bocznego jest powszechnie nazywane jako łokieć tenisisty, raczej rzadko spotyka się u osób uprawiających ten sport. Tenisiści stanowią jedynie 10% przypadków klinicznych. To choroba zawodowa, występująca u ludzi, którzy wykonują powtarzalne czynności, energicznie wykorzystujące przedramiona, nadgarstki lub dłonie.

Na pojawienie się łokcia tenisisty bardziej narażone są osoby pracujące w określonych zawodach:

  • hydraulicy,
  • malarze,
  • stolarze,
  • pracownicy linii montażowych,
  • mechanicy samochodowi,
  • dentyści,
  • manikiurzystki.

W jaki sposób diagnozowany jest łokieć tenisisty?

Lekarz przeprowadza badanie sprawdzające ból stawu łokciowego, obrzęk i sztywność. Aby postawić diagnozę, często wykonywane jest badanie RTG w celu wykluczenia zapalenia stawów lub złamania. Stosowane jest także badanie obrazowe, w tym ultrasonograf, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa do oceny uszkodzenia ścięgien i mięśni.

Lekarz może również wykonać testy diagnostyczne, których zadaniem będzie potwierdzenie występowania łokcia tenisisty:

  • Test Thomsona – pacjent wykonuje lekkie wyprostowanie nadgarstka i stawu łokciowego przy zaciśniętej pięści. Lekarz jedną ręką obejmuje pięść, a druga stabilizuje nadgarstek. Osoba ma za zadanie wykonać ruch prostowania nadgarstka wbrew oporowi. Jeśli odczuje ból w okolicach nadkłykcia bocznego kości ramiennej, świadczy to o tym, że rozwinęło się schodzenie nazywane łokciem tenisisty.
  • Test Milla – w przypadku tego badania fizjoterapeuta lub lekarz jedną rękę umieszcza w okolicach łokcia i wykonuje zgięcie stawu łokciowego, drugą zaś chwyta nadgarstek i zgina go. W kolejnym kroku prostuje rękę w stawie łokciowym. Tak jak przy teście Thomsona, pojawienie się dolegliwości bólowych będzie świadczyć o łokciu tenisisty.

Jakie są sposoby leczenia łokcia tenisisty?

Mimo że jest to schodzenie spotykane przez lekarzy dosyć często, nie ma jednego sposobu postępowania, który sprawdzi się u wszystkich. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Często zalecana jest rehabilitacja i przyjmowanie środków przeciwbólowych, dopóki objawy nie ustąpią. W przewlekłych stanach stosowane jest leczenie przez zabieg operacyjny. Jednak w zdecydowanej większości udaje się uniknąć interwencji chirurgicznej, dzięki zastosowaniu mniej inwazyjnych metod, takich jak:

  • fizjoterapia polegająca na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni prostowników;
  • terapia ESWT, czyli stosowanie fal uderzeniowych, które odbudowują uszkodzone fragmenty ścięgna;
  • fizykoterapia obejmująca stosowanie ultradźwięków, pola magnetycznego, które mają działania przeciwzapalne;
  • zabieg Orthokine – stosuje się, gdy u pacjenta dojdzie do zerwania przyczepów i powstania ubytków. Polega na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego i surowicy Orthokine.

Lekarz po zapoznaniu się z przebiegiem dolegliwości i powodem pojawienia się schorzenia, dobiera odpowiedni sposób postępowania. Na pewno zaleci oszczędzanie ręki i rezygnację z zajęć, które doprowadziły do pojawienia się łokcia tenisisty.

9k=Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

    Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

    Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
    Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

    Komfort w podróży służbowej: dlaczego wybór noclegu jest tak ważny?

    Komfort w podróży służbowej: dlaczego wybór noclegu jest tak ważny?

    Panele drogowe - nie tylko do budowy dróg dojazdowych!

    Panele drogowe – nie tylko do budowy dróg dojazdowych!