w

PIT-28 – jak go właściwie rozliczyć?

PIT-28

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak właściwie się rozliczyć. Jeżeli korzystacie ze zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, to obowiązuje Was PIT-28. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Rozliczenia PIT-28 – poznajcie najważniejsze informacje

Warto poznać najważniejsze informacje na temat rozliczenia PIT-28. Jeżeli korzystacie z ryczałtu ewidencjonowanego bądź uzyskujecie przychody z najmu prywatnego, to rzeczywiście jest to formularz dla Was. Dotyczy to także jednoosobowych działalności gospodarczych, które opodatkowane są ryczałtem oraz działalności typu spółki handlowe czy spółki cywilne, które także opodatkowane są ryczałtem. Jeżeli sprzedajcie własne produkty rolne bądź zwierzęce, które są przetworzone sposobem nieprzemysłowym, to też obowiązuje Was ten druk. Oznacza to również, że nie możecie zmniejszyć przychodu o wartość wydatków poniesionych w celu jego osiągnięcia. Podstawę opodatkowania stanowi tutaj przychód, a nie dochód. Należy jeszcze pamiętać, że stawki ryczałtu w przypadku deklaracji PIT-28 są różne. 17% dotyczy przychodów w ramach wolnych zawodów. 15% płacą zaś osoby, które wynajmują samochody, prowadzą hurtownie czy hotele. 12% dotyczy osiąganych przychodów z tytułu prowadzenia usług w obszarze IT. Osoby handlujące nieruchomościami na własny rachunek muszą zapłacić podatek wynoszący 10%. Przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową, np. gastronomiczną, płacą 8,5%. 3% dotyczy usług związanych z produkcją zwierzęcą, z kolei 2% przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych, zwierzęcych z własnej hodowli czy uprawy.

PIT-28 – jakie zalety ma taka forma rozliczenia?

Rzeczywiście prowadząc firmę, która ukierunkowana jest na jedną formę, a więc np. handel czy produkcję, płaci się z góry ustalony podatek. Dodatkowo w przypadku PIT-28 zaletą jest stała stawka, która się nie zmienia i to niezależnie od dochodu, jaki się osiąga. Ponadto korzystając z ryczałtu ewidencjonowanego nie musicie prowadzić pełnej księgowości. Nie można też zapominać, że ta uproszczona forma opodatkowania ma też wadę w postaci braku możliwości rozliczenia kosztów. A więc nie jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy ponoszą wysokie koszty związane z prowadzeniem działalności. Pamiętajcie także, że kwartalne rozliczenia mogą stosować podatnicy, którzy mają przychody nieprzekraczające kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro. W 2024 r. ten limit w przeliczeniu na złotówki wynosi 921 tys. 820 zł. ZUS w przypadku ryczałtu wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale dla przychodu niższego niż 60 tys. zł. Z kolei dla przychodów niższych niż 300 tys. wynosi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

    Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

    Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
    Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

    Portal informacyjny

    Portal informacyjny – 5 cech, które powinien posiadać dobry serwis!

    Jak przygotować ogród na zimę

    Jak skutecznie przygotować ogród, trawy ozdobne oraz drzewa i krzewy na zimę