w

Logistyka kontraktowa

logistyka kontraktowa

Nowe rozwiązanie outsourcingowe, jakim jest logistyka kontraktowa, zyskuje na popularności wraz z zauważalnym wzrostem polskiej gospodarki oraz handlu elektronicznego. Dowiedz się, na czym polega ten rodzaj logistyki, a także jakie korzyści niesie dla mniejszych i większych przedsiębiorców.

Czym właściwie jest logistyka kontraktowa?

Przedstawiając to zagadnienie w najprostszy sposób, można opisać je w kilku zdaniach – logistyka kontraktowa to wykonywanie różnego rodzaju operacji magazynowych dla danego przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną. Stanowi więc ona jeden z rodzajów outsourcingu.

Jakie zadania wykonuje firma zewnętrzna?

 • Rozładunek towaru
 • Skanowanie
 • Przygotowywanie towaru do dystrybucji
 • Wykorzystywanie systemów elektronicznych w celi zarządzania magazynem
 • Składanie oraz pakowanie towaru
 • Logistyka zwrotów
 • Kontrolowanie jakości towarów
 • Etykietowanie

Dla kogo?

Korzystanie z pomocy firm zajmujących się logistyką kontraktową znajduje swoje zastosowanie najczęściej w przypadku sklepów internetowych – powierzenie działań logistycznych zewnętrznej firmie wydaje się wtedy najprostszym, najtańszym i najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu firmy online nie muszą inwestować we własne magazyny oraz pracowników, oraz poświęcać czasu na działania związane z całym procesem dystrybucji.

Jednak czy branże online to jedyne firmy, które chętnie korzystają z tego rozwiązania? Okazuje się, że chętnych jest o wiele więcej, a po przeanalizowaniu zalet i wad, korzystanie z logistyki kontrastowej może być korzystne dla większości przedsiębiorców. Nowe firmy wchodzące na rynek, badające swoją pozycję, większe firmy pragnące elastyczności, obniżenia kosztów lub zadań – logistyka kontraktowa, po wybraniu odpowiedniego operatora, może sprawdzić się dla każdego. Stanowi ona mniejsze ryzyko, a w razie niezadowolenia, zawsze pozostaje opcja rozwiązania umowy i samodzielnego podjęcia się działań logistycznych.

Wady i zalety

Logistyka kontraktowa posiada szereg zalet, ale jak w przypadku każdego działania, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Wszystkie plusy i minusy korzystania z tego rodzaju outsourcingu zostały przedstawione poniżej.

Zalety logistyki kontrastowej

 • Wsparcie profesjonalistów – zespół firm zajmujących się logistyką, to w większości wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem, których wiedza i praktyka pomaga na wdrożenie nowych, ciekawych rozwiązań oraz bezpieczny nadzór
 • Możliwość nadzorowania kosztów – działania wprowadzane przez firmę zewnętrzną mają za zadanie między innymi zmniejszyć koszty, które przedsiębiorstwo musiałoby dodatkowo ponosić w przypadku samodzielnego zarządzania logistyką
 • Brak konieczności zakładania własnego magazynu oraz zatrudniania dodatkowych kosztów
 • Zmniejszenie obowiązków, które zostają przerzucone na firmę logistyczną

Wady logistyki kontraktowej

 • Mniejsza kontrola – powierzamy wykonywanie działań firmie zewnętrznej, nie mamy pełnej kontroli
 • Niezadowolenie z operatora – współpraca z firmą może okazać się niezadowalająca, na szczęście można zmniejszyć ryzyko szukając firm o dobrych opiniach, a w przypadku braku porozumienia zmienić operatora
 • Brak kontaktu z klientami – część kontaktu na poziomie dostaw przejmuje firma zewnętrzna

Podsumowanie

W celu usprawniania działania firmy i zwiększania zysków, warto śledzić najnowsze rozwiązania, które mogą w znacznym stopniu ułatwić prowadzenie działaności. Prawidłowa logistyka stanowi jeden z filarów dobrze prosperującego przedsiębiorstwa – zarówno mniejszego, dopiero wchodzącego na rynek, jak i większego z długoletnim doświadczeniem. Zmiany są nieodłącznym elementem biznesu, a dzięki elastycznemu podejściu i otwartości na nowości, dotychczasowa praca może nowy, lepszy wymiar.

AAAAAElFTkSuQmCCAutor
Artykuł powstał we współpracy z Insidelog, firmą oferującą kompleksowe wsparcie magazynowe i fulfillment dla firm.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Czy picie kawy z cynamonem jest zdrowe?

  Czy picie kawy z cynamonem jest zdrowe?

  Komfort w podróży służbowej: dlaczego wybór noclegu jest tak ważny?

  Komfort w podróży służbowej: dlaczego wybór noclegu jest tak ważny?