Prawidłowy recykling samochodów nie tylko chroni środowisko, ale też umożliwia ponowne wykorzystanie wielu cennych surowców. Na czym polega ten proces?
Recykling samochodów – czemu jest ważny?
Recyklingu pojazdów wycofanych z obiegu nie należy lekceważyć z co najmniej kilku powodów. Najważniejszy to kwestia odpowiedniej utylizacji niebezpiecznych substancji. Paliwo, środki smarne, płyny hamulcowe czy metale ciężkie zawarte w akumulatorach po przedostaniu do gleby lub wód mogą prowadzić do poważnych skażeń. Niewykorzystanie materiałów wtórnych, takich jak stal, aluminium czy miedź przyczynia się zaś do zwiększenia wydobycia surowców naturalnych, dodatkowo obciążając środowisko. Porzucone lub niewłaściwie zutylizowane pojazdy zajmują ponadto cenną przestrzeń na parkingach, składowiskach lub stanowiskach naturalnych i mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Jak przebiega recykling wycofanych samochodów?
Procesy demontażu i recyklingu powinny być prowadzone tak, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym. Obejmują one kilka etapów, dzięki którym możliwe jest odzyskanie jak największego odsetka materiałów wtórnych i bezpieczne unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych.
Przed przystąpieniem do demontażu specjaliści oceniają stan techniczny pojazdu i wybierają elementy nadające się do ponownego wykorzystania jako części zamienne. Na tym etapie konieczne jest też też bezpieczne usunięcie substancji niebezpiecznych i umieszczenie ich w specjalnych pojemnikach. Następnie powinny one zostać przekazane do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się ich unieszkodliwianiem.
Surowce wtórne ze złomowanych aut odzyskuje się za pomocą strzępiarek. Dzięki zastosowaniu potężnych rotorów, wirujących z prędkością setek obrotów na minutę, umożliwiają one selektywny odzysk metali żelaznych, aluminium, miedzi i innych surowców wtórnych.
Kolejny etap to demontaż samochodu, w ramach którego części dzieli się na trzy grupy:
- elementy do ponownego użytku: np. silniki czy elementy układu napędowego;
- surowce wtórne: przede wszystkim stal, aluminium, miedź czy tworzywa sztuczne. Wykonane z nich elementy następnie trafiają do recyklingu;
- materiały, które nie mogą zostać poddane recyklingowi: podlegają utylizacji zgodnie z zasadami ochrony środowiska.
Czytaj również:
- Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
- 7 cech dobrej odzieży motocyklowej
- Sezonowa zmiana dywaników. Kiedy przejść z welurowych na gumowe?
Materiały wtórne z demontażu samochodów
Odzyskane w ramach recyklingu materiały i komponenty znajdują różne zastosowania. Duże znaczenie ma odzysk produktowy. Obejmuje on ponowne wykorzystanie części jako zamienników w innych pojazdach przy ich naprawach. Odzysk materiałowy koncentruje się natomiast na surowcach wtórnych. Po ponownym przetworzeniu służą one do produkcji nowych wyrobów – np. karoserii czy tapicerek. Mogą być też wykorzystane w innych gałęziach gospodarski – w tym w budownictwie. Materiały, które nie mogą zostać wykorzystane inaczej, podlegają odzyskowi energetycznemu. W jego ramach są przekształcane w paliwo alternatywne spełniające obowiązujące na danym obszarze normy ekologiczne.
Recykling samochodów jest ważny z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i ekonomii. Dzięki odpowiedniemu demontażowi i odzyskowi surowców wtórnych, możliwe jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz redukcja kosztów wydobycia surowców niezbędnych w wielu branżach. Niektóre podzespoły mogą ponadto być wykorzystane jako części zamienne w innych pojazdach.
Przygotowane we współpracy z Marketing Drivers
GIPHY App Key not set. Please check settings