Smart Home, czyli inteligentny dom, to koncepcja, która zyskuje na popularności na całym świecie. Dzięki zaawansowanym technologiom, możemy teraz kontrolować różne aspekty naszego domu za pomocą smartfonów, tabletów, a nawet głosowych asystentów. W jaki sposób działa smart home? Czy faktycznie ułatwi nam codzienne życie? Jak wybrać system smart home i jak poradzić sobie z jego instalacją?
Czym jest smart home?
Smart home to rozbudowane systemy automatyki budynkowe, pozwalające na wygodne sterowanie konkretnymi elementami: roletami zewnętrznymi, drzwiami, bramami, ale też zaworami wody, oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz domu.
Smart home to dzisiaj jeden z chętniej wybieranych systemów, zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, ale też budynków użyteczności publicznej, firm. Dzięki olbrzymim możliwościom systemów smart home możliwe jest ich idealne dopasowane do konkretnych potrzeb i użytkowników budynku. System może być prosty lub rozbudowany – warto jednak pamiętać, że o jego funkcjonalności musimy zadecydować już na etapie planowania budynku.
Jakie funkcje wiążą się z instalacją smart home?
- Automatyzacja codziennych zadań: dzięki inteligentnym systemom możemy zautomatyzować wiele codziennych czynności. Na przykład, inteligentne oświetlenie może włączać się i wyłączać zgodnie z naszym harmonogramem, a termostat może dostosowywać temperaturę w domu w zależności od pory dnia.
- Zdalne sterowanie: z dowolnego miejsca na świecie możemy zarządzać naszym domem za pomocą aplikacji na smartfona. Możemy sprawdzić, czy drzwi są zamknięte, wyłączyć światła lub nawet uruchomić odkurzacz.
- Integracja z asystentami głosowymi: nowoczesne systemy Smart Home często integrują się z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa czy Google Assistant. Dzięki temu możemy sterować naszym domem za pomocą prostych poleceń głosowych.
Instalacja smart home – co należy wiedzieć?
Chcąc wykorzystać system smart home we własnym domu, musimy być świadomi, że decyzja o instalacji takiego systemu powinna mieć miejsce na etapie planowania czy budowania budynku. System smart home to przede wszystkim rozbudowana sieć czujników i modułów, które instalowane są przy gniazdach elektrycznych. Projekt instalacji elektrycznej dla smart home to podstawa – decydując się na wykonawcę przede wszystkim musimy określić nasze oczekiwania i potrzeby. Doświadczony instalator podsunie rozwiązania, które – jego zdaniem – mogą okazać się przydatne w danej inwestycji. Instalator ma również za zadanie współpracować z innymi wykonawcami i na bieżąco reagować na wszelkie zmiany dokonywane w projektach, które mogłyby zmienić jakość działania systemu smart home.
System smart home zarządzany jest z wysokości aplikacji, którą można obsługiwać zarówno przy pomocy smartfona, jak i na panelu dotykowym, dedykowanym dla systemu. Obie opcje są wygodne i intuicyjne, a sam system – jeśli tylko będzie poprawnie skonfigurowany – pozwoli na to, by żyć wygodniej.
Czy systemy smart home podnoszą poziom bezpieczeństwa?
Smart Home znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa naszego domu. Dzięki licznym rozwiązaniom możemy znacząco zmniejszyć ryzyko włamania do domu czy mieszkania np. podczas wyjazdów wakacyjnych czy przedłużających się delegacji. W jaki sposób smart home nadzoruje obecność innych osób w domu?
- Inteligentne zamki: inteligentne zamki pozwalają na zdalne zamykanie i otwieranie drzwi. Możemy również otrzymywać powiadomienia, gdy ktoś wejdzie lub opuści dom.
- Systemy monitoringu: kamery i czujniki ruchu mogą monitorować nasz dom 24/7. W przypadku wykrycia podejrzanej aktywności, system natychmiast powiadomi nas za pomocą aplikacji.
- Alarmy i czujniki: inteligentne czujniki dymu, czadu czy zalania mogą automatycznie powiadomić nas oraz odpowiednie służby o zagrożeniu.
Oszczędność energii dzięki smart home
Kolejną istotną zaletą Smart Home jest oszczędność energii. Inteligentne systemy pomagają w optymalizacji zużycia energii, co przekłada się na niższe rachunki i mniejszy wpływ na środowisko. Systemy smart home to przede wszystkim Inteligentne Termostaty – mogą dostosowywać temperaturę w domu w zależności od obecności domowników i pory dnia, co pozwala na znaczną oszczędność energii. Przydatne okaże się również energooszczędne oświetlenie: inteligentne żarówki LED zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki, a dodatkowo mogą automatycznie dostosowywać jasność w zależności od warunków oświetleniowych. Smart home pomoże też w lepszym zarządzaniu urządzeniami:
Osobnym zagadnieniem jest możliwość konfiguracji smart home, aby wspierał domowy system OZE. Coraz więcej gospodarstw w Polsce decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, a dodatkowy magazyn energii umożliwia lepsze zarządzanie wyprodukowaną energią. Dzięki smart home zarządzanie domową instalacją fotowoltaiczną będzie naprawdę proste.
GIPHY App Key not set. Please check settings