w

Przycinanie drzew owocowych w lutym – zasady. O czym należy wówczas pamiętać?

Przycinanie drzew owocowych w lutym - zasady. O czym należy wówczas pamiętać?

Na początku lutego, kiedy zima jest jeszcze mroźna, ogrodnicy zaczynają planować przycinanie drzew owocowych. Odpowiednio wykonane cięcia mogą przyspieszyć wzrost drzewka, pozwalając nam cieszyć się latem dużą ilością zdrowych i soczystych owoców. Jakich zasad należy przestrzegać, aby dzięki przycinaniu zapewnić prawidłowy rozwój drzew owocowych? Czy można to robić w lutym?

Dlaczego konieczne jest przycinanie gałęzi drzew owocowych?

Dlaczego regularne przycinanie gałęzi drzew owocowych jest tak istotne? Przede wszystkim, pozytywnie wpływa ono na ich kondycję i zdolność owocowania. Przycinanie starych, martwych gałęzi i kształtowanie korony zapewnia drzewu lepszą ekspozycję na światło słoneczne, co korzystnie wpływa na fotosyntezę i rozwój owoców. Ponadto, usuwane są wówczas niezdrowe i chore części rośliny, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i szkodników.

Regularne przycinanie gałęzi pozwoli zachować drzewo w dobrej kondycji nawet przez wiele lat, zapewniając obfite i zdrowe zbiory owoców. Dlatego warto pamiętać o tej formie pielęgnacji, planując prace w ogrodzie, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Przycinanie drzew owocowych w lutym — w niektórych przypadkach można, a nawet powinno się to robić?

W lutym, choć prawdziwa wiosna wydaje się jeszcze odległa, ogrodnicy mogą już rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to druga połowa lutego jest wprost idealnym czasem na przycinanie drzew owocowych (a przynajmniej — niektórych ich odmian). Przycinanie starych gałęzi jest ważnym elementem z punktu widzenia pielęgnacji drzew, ponieważ zapewnia lepszy dostęp światła słonecznego do wnętrza drzewa, wspomagając tym samym zdrowy wzrost roślin.

Jeśli jednak chodzi o przycinanie, doświadczeni ogrodnicy przypominają, by być rozważnym. Które drzewa owocowe warto przycinać w lutym? Przede wszystkim, jest to dobry czas zwłaszcza dla letnich odmian jabłoni i gruszek.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie drzewa wymagają przycinania zimą. Przykładowo, orzechy włoskie, choć często są przycinane właśnie w okresie zimowym, zdaniem niektórych powinny być pielęgnowane w ten sposób dopiero wiosną. Zdaniem przeciwników koniec lutego to czas, kiedy drzewa z tego gatunku po przycięciu tracą znaczną ilość soków, co może utrudniać proces gojenia się ran. Jednak niektórzy wciąż wolą przycinać zimą, sugerując, by najpierw wykonać próbnego cięcie pojedynczych gałązek w celu oceny, ile soku tracą wówczas drzewa orzecha włoskiego. Cóż, ilu ludzi, tyle opinii…

Jakich gatunków nie powinno się przycinać w lutym?

Podkreśla się także, że nie wszystkie gatunki drzew owocowych reagują w taki sam sposób na zimowe przycinanie. Przykładowo, brzoskwinie i nektarynki są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury, dlatego należy je przycinać dopiero w kwietniu (a i to dopiero wtedy, gdy kwiecień będzie ciepły).

Jednym z ważnych aspektów jest to, by raczej unikać przycinania zimą starszych drzew owocowych (w szczególności, gdy chodzi o wiśnie). Takie okazy są bowiem bardziej podatne na różne choroby kory i drewna, dlatego ich cięcie powinno odbywać się około 2 tygodnie po zbiorze owoców, od końca lipca do połowy sierpnia; rzecz jasna, młode drzewa pestkowe można przycinać również zimą.

Przycinanie gałęzi. Odpowiednie wyposażenie to podstawa

Umiejętne przycinanie to sposób pielęgnacji, który wymaga użycia ostrych narzędzi. Absolutnym must have każdego ogrodnika powinny być zatem m.in.:

 • sekatory,
 • nożyczki,
 • piła ogrodowa.

Gałęzie należy przycinać równomiernie i nie zgniatać ich. Po przycięciu warto także zastosować oprysk ogrodniczy zawierający środek grzybobójczy, który zabezpieczy drzewo przed niskimi temperaturami i infekcjami.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z www.target.com.pl – polskim producentem artykułów ogrodniczych z najwyższej półki!

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Mężczyzna w kuchni zadowolony z możliwości skorzystania z ubezpieczenia sprzętu AGD

  Dlaczego warto ubezpieczyć wyposażenie domu i sprzęty RTV i AGD?

  Sierra Golf Resort - raj dla golfisty, na północy Polski.

  Sierra Golf Resort – raj dla golfisty, na północy Polski.