w

Jakie są zalety markiz w porównaniu z innymi rozwiązaniami do zadaszenia tarasu?

Jakie są zalety markiz w porównaniu z innymi rozwiązaniami do zadaszenia tarasu?
Jakie są zalety markiz w porównaniu z innymi rozwiązaniami do zadaszenia tarasu?

Zadaszenie przydomowego tarasu lub balkonu to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Dzięki niemu możliwe jest częstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Zwykle do zadaszenia tarasu wybierane są markizy lub przyścienne pergole. Te pierwsze są o wiele bardziej uniwersalne i świetnie sprawdzą się nawet na małych przestrzeniach, ale to nie jedyne zalety markiz.

Markiza a pergola

Najczęściej wybieranym typem zadaszenia przestrzeni zewnętrznej są markizy i pergole. Różnią się one pod względem zarówno konstrukcji, jak i funkcji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać specyfikę obu produktów i rozważyć kluczowe kwestie, takie jak wielkość tarasu lub balkonu czy jego przeznaczenie.

Pergola

Pergola to solidna konstrukcja najczęściej wykonywana z aluminium lub drewna. Występuje w wersji przyściennej, stanowiąc niejako przedłużenie budynku, lub wolnostojącej. Składa się z belek podporowych oraz zadaszenia, a dodatkowo może być wzbogacona o ścianki boczne, chroniące przed wiatrem. Pergola, jako konstrukcja stała, musi zostać zamontowana na stabilnym podłożu i nie można jej później dowolnie przenosić na inne stanowisko. Dodatkowo zajmuje dużo miejsca, dlatego to rozwiązanie zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku dużych przydomowych tarasów i ogrodów.

Markiza

Jeszcze niedawno kojarzyła się głównie z ozdobnymi osłonami sklepów i innych lokali użytkowych. Dziś coraz częściej widzimy ją przy domach i mieszkaniach jako zadaszenie tarasów i balkonów. Dzięki nowoczesnej technologii jest to wyjątkowo praktyczne i trwałe rozwiązanie, które pozwala spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

Zalety markiz

Markizy to jeden z najczęstszych wyborów w celu zadaszenia przestrzeni zewnętrznej domu lub mieszkania. Faktem jest, że ich instalacja niesie ze sobą wiele zalet.

Funkcjonalność

Markizy to przede wszystkim rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Składa się z materiału zwijanego na rolkę i możemy go wysunąć na tyle, ile w danym momencie potrzebujemy, podczas gdy reszta tkaniny jest wciąż ukryta w kasetce. Dodatkowo markizy są najczęściej wykonywane na wymiar, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie do wyznaczonej przestrzeni zewnętrznej.

Ochrona przed słońcem i lekkim deszczem

Markiza umożliwia spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Chroni zarówno przed palącym słońcem, jak i lekkim deszczem. Latem markizy stanowią świetną ochronę przed gorącem – ich tkaniny są odporne na ekstremalne warunki, a dodatkowo zatrzymują szkodliwe promienie UV. Markiza sprawia również, że temperatura w pomieszczeniach, które przylegają do balkonu lub tarasu, jest niższa, co jest szczególnie ważne w przypadku południowych lub zachodnich ekspozycji. Takie zadaszenie da nam również ochronę podczas lekkiego deszczu, ale warto pamiętać, że nie sprawdzi się podczas porywistych wiatrów, uporczywych ulew i gradu.

Szybki montaż i łatwość użytkowania

Markiza charakteryzuje się łatwą konstrukcją, co pozwala na szybką i bezproblemową instalację. Jej montaż polega na przymocowaniu mechanizmu do ściany budynku, belek w dachu lub płyty balkonu, w zależności od charakterystyki budynku. Markiza nie sprawia również żadnych problemów w użytkowaniu: jej wysuwanie lub zasuwanie jest intuicyjne i łatwe. Dodatkowo nowoczesne technologie pozwalają na całkowicie automatyczne sterowanie markizą za pomocą pilota lub dedykowanej aplikacji.

Kompaktowość i uniwersalność

Ten typ zadaszenia sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku większych przestrzeni, na przykład tarasów przy domach jednorodzinnych, jak i małych balkonów. Markizy są uniwersalne i kompaktowe, nie zajmują wiele miejsce, a wykonanie ich na wymiar umożliwia indywidualne dostosowanie do określonej powierzchni.

Dostępność i wiele możliwości wyboru

Kolejną zaletą markiz jest ich ogólnodostępność, dzięki czemu na zamówienie i montaż nie trzeba czekać miesiącami. Bogata gama kolorów i materiałów pozwala też na dostosowanie markiz do własnych upodobań oraz wybranego stylu. Tkaniny pokrywające markizy mogą być zarówno jednolite, jak i wzorzyste.

Dodatkowe udogodnienia

Producenci, w ramach wyposażenia dodatkowego, oferują całą gamę udogodnień do markizy. Chodzi nie tylko o automatykę pozwalającą na sterowanie mechanizmem za pomocą pilota lub smartfona, ale również o czujniki pogodowe (czuwające nad bezpieczeństwem markizy nawet wówczas, gdy nikogo nie ma w domu), zintegrowane oświetlenie lub nawet specjalne ogrzewanie.

Niska cena

Markizy, nawet te wzbogacone o nowoczesne technologie, są relatywnie tańsze od pergoli. Ma na to wpływ kilka czynników, przede wszystkim łatwiejsza konstrukcja i szybszy montaż, oraz mniej wykorzystanych materiałów. Pozwala to na bardzo budżetowe zadaszenie tarasu lub balkonu i cieszenie się ze spędzania czasu na świeżym powietrzu przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

ZPublikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne – firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Avatar of Redakcja InfowSieci.pl

  Napisane przez Redakcja InfowSieci.pl

  Odkryj fascynujące i intrygujące fakty ze świata internetu na Infowsieci.pl. Przeglądaj szeroki zakres tematów i poszerzaj swoją wiedzę dzięki naszym wciągającym treściom. Nasza przyjazna dla użytkownika platforma oferuje szereg zasobów od wiadomości i rozrywki po zakupy i narzędzia biznesowe.
  Infowsieci.pl to portal gdzie publikujemy tematy związane z biznesem, domem, nowinkami, motoryzacją, nauką, techniką itp.

  Piana PUR otwartokomórkowa: metoda ocieplenia poddasza

  Piana PUR otwartokomórkowa: metoda ocieplenia poddasza

  Ekstraklasa - królowa polskich rozgrywek

  Ekstraklasa – królowa polskich rozgrywek